Vytautas Kernagis. Natos.

Lietuvos estrados istorijoje tokios knygos dar nėra buvę. Nėra buvę kūrėjo, kurio visos dainos su natomis ir žodžiais sugultų į trijų tomų antologiją! Nenuostabu. Nes nėra buvę ir niekada nebus tokio kaip Vytautas Kernagis.

Ko dar nėra? Nėra ir nebus Tėvynėje žmogaus, kuris nežinotų Maestro dainų. Draugų kompanijoje prie laužo, virtuvėje, ant scenos, pritariant gitara ar pianinu, kai linksma, ar liūdna – Vytauto Kernagio dainos yra tapusios liaudies dainomis, tautos metraščiais, kiekvieno iš mūsų neatskiriama dalimi. Nepaisant rangų, titulų, postų, ūgių ir svorių.

Nuodėmė būtų šias dainas, kultūrinį paveldą, palikti suktis nuklausytuose Vytauto Kernagio, „Dainos Teatro“, kabareto „Tarp Girnų“ viniluose, tviskančiose ir steriliose kompaktinėse plokštelėse. Kodėl? Todėl, kad daina yra gyva ne tada, kai jos klausosi, o tada, kai ją dainuoja!

Vytautas Kernagis parašė daugiau nei 120 dainų. Daugelis jų yra įaugusios į kraują. Kad visos jos išliktų ilgam atmenamos ir dainuojamos, „Vytauto Kernagio fondas“ išleidžia trijų tomų sunkiasvorę antologiją „Vytautas Kernagis. Natos“.

Kiekvienas, laikęs rankose gitarą, bandė groti Kernagį. Visi akordus nusirinkinėjo savaip, iš klausos, dažnai netiksliai. Ši antologija yra pirmoji pagalba tiek pradedančiam dainuoti, groti ir kurti, tiek mažo miestelio muzikos mokytojai, tiek scenos grandui, tiek kiekvienam, kurio galvoje vis dar aidi Maestro dainos.

Visi žodžiai, visos natos, visi akordai tiek gitarai, tiek fortepijonui sugulė į labai svarbų dokumentą Lietuvos muzikos istorijoje. Dokumentą, kurį surašė Maestro bendražygis, „apkasų draugas“ kompozitorius Andrius Kulikauskas.

Dabar tai gyva ir amžina.

Pirmasis knygos tomas pasirodė 2011 m. gruodį. Antrasis – po metų. Šiuo metu jis parduodamas visuose Lietuvos knygynuose.
Vytauto Kernagio fondas dėkoja Gedvydui Vainauskui, Benui Gudeliui ir Remigijui Milašiui prisidėjus prie šios knygos leidybos.
Vytautas Kernagis. NATOS

Nes nežinojau, kad tu nežinai

Knyga „Nes nežinojau, kad tu nežinai“ kuria išsamų menininko portretą: primenama giminės istorija, bohemiška tėvų namų atmosfera, jaunystė Brode ir pirmasis ansamblis „Aisčiai“. Tai pamatai, ant kurių išaugo Kernagio dainuojamoji poezija, „Kabaretas tarp girnų“, Dainos teatras, programos Palangos „Anapilyje“ ir kt. Knygoje prabyla pats Kernagis, jo artimieji, draugai ir kolegos. Autorė, sumaniai naudodama pokalbių įrašus, leidžia knygos „herojams“ kalbėti pirmuoju asmeniu, kuria savotiškus dialogus, restauruoja situacijas, todėl atsiminimų knyga skaitoma tarsi intriguojantis romanas. Per artisto gyvenimą atskleidžiama ir plati to laiko kultūrinė Lietuvos panorama. Be jau minėtų pokalbių įrašų, naudojama ir daugiau archyvinės medžiagos: laiškai, laikraščių interviu, straipsniai, dokumentai. Knyga gausiai iliustruota nuotraukomis, dedamas stilizuotas Vytauto Kernagio Vilniaus žemėlapis, kompaktinė plokštelė su autorės išsaugotais 1983–1985 metų koncertiniais kabareto „Tarp girnų“, Dainos teatro įrašais bei dar niekur nematytais 1989–1991 metų vaizdo įrašais.

Artisto Vytauto Kernagio kūryba tapo neatskiriama jo amžininkų gyvenimo dalimi. „Iki skausmo pažįstamos“ dainos ir „beprotiškai fantastiškas“ renginių vedėjas. Ar jis iš tikrųjų buvo amžinai linksmas, savimi pasitikintis, sąmoju trykštantis – ar tai buvo jautraus menininko šarvas? Neatimkime iš artisto jo vaidmens, bet ir pažinkime jį tokį, kokį matė šeima, bendraklasiai, bičiuliai. Knygoje „Nes nežinojau, kad tu nežinai“ galima paklajoti po Vytauto Kernagio gyvenimą – jis pats bus šitų klajonių vadovas ir komentatorius.
Rūta Oginskaitė
 
Leidykla: Tyto alba
Nes nežinojau, kad tu nežinai