Gėrio menas

Vaikai dirba su Rimu Valeikiu

Ankstyvą 2011  metų pavasarį  Vilniaus universiteto vaikų ligoninės onkohematologijos centre Vytauto Kernagio fondas pradėjo unikalų projektą  „Gėrio menas“. Projektas, kurio metu vyksta meninės dirbtuvės vaikams, sergantiems onkologinėmis ligomis, 2011 m.  lapkričio 10 d., sumuodamas pirmuosius rezultatus, Vilniaus Rotušėje surengė mažųjų ligoniukų fotografijų ir dailės darbų parodą bei jų pasirodymą su dirbtuvėse drauge dirbančiais Gediminu Storpirščiu, Gediminu Laurinavičiumi, Rimu Valeikiu, Adu Vasiliausku. Pasirodymo metu savo programėlę parodė ir nuo 2012 metų su jais dirbantis iliuzionistas Arvydas Stonys.

Vaikų ligoninės onkohematologijos centre vykstančio projekto „Gėrio menas“ tikslas – padedant  profesionaliems menininkams organizuoti mažųjų ligoniukų laisvalaikį, užpildyti jų laiką tarp alinančių gydymo procedūrų, priminti gyvenimą, jo grožį ir šilumą, palaikyti svajones ir viltį išgyti . Vien per praėjusius metus drauge su žymiais menininkais fondas  surengė vaikams 36 susitikimus, kurių metu vyko savosios pasakos kūrimo, jos rašymo ir knygutės įrišimo, fotografavimo, piešimo, muzikos ir dainavimo bei literatūros pamokos. Mažiesiems įkurtos meninės dirbtuvės orientuotos į jų galimybes bei norus. Kaip minėta, iniciatyvos bendradarbiauti ėmėsi tokie garsūs menininkai, kaip drauge su vaikais dainuojantis aktorius Gediminas Storpirštis, dailininkas ir pieštuko virtuozas Rimas Valeikis, žinomas perkusininkas Gediminas Laurinavičius, kaskart įgriūnantis su nesuvokiamu kiekiu būgnelių, kurių ritmas užburia ir išjudina net prie lašelinių „prisegtus“ vaikučius, nuolatinis vaikų draugas ir mokytojas fotografas Adas Vasiliauskas bei taip pamėgtas stebuklingų ir gyvenimiškų pasakų rašytojas, dainų atlikėjas Vytautas V.Landsbergis.

Vilniaus Rotušėje vaikams pristatyta ir įteikta kompaktinė plokštelė „Senelio Jono pasakos“, kurioje –  legendinio aktoriaus Jono Kavaliausko įskaitytos pasakos. Realybė skaudi. Deja, ne visi vaikai pajėgia dalyvauti „Gėrio meno“ dirbtuvėse. Nemaža dalis jų jaučiasi silpnai, tad, kovodami su liga, dažniausiai guli savo palatose ar izoliatoriuje. Nuoširdus noras padėti, kad gydymo laikas jiems prabėgtų greičiau ir šviesiau, subrandina lanksčiausių idėjų. Štai taip gimė mintis  išleisti kompaktinę plokštelę pasakų , kurių vaikai galėtų klausytis gydymosi laikotarpiu ir būtinai – jau namie. Šiluma apgaubiantis fantastiškas senelio Jono tembras tarsi laiko tave rūpestinguos delnuos, neleisdamas prisiartinti skausmui.

Daugiau nei 1000 „Senelio Jono pasakų“ kompaktinių plokštelių Vytauto Kernagio fondas dovanojo visoms Lietuvoje esančioms ikimokyklinio ugdymo įstaigoms, vaikų darželiams, vaikų globos namams ir ligoninėms.

Akivaizdu, kad projektas vaikams patinka ir yra reikalingas, tad net sunkiausiais veiklos periodais suvoki, kad nevalia sustoti. Šiais metais prie mūsų pagalbininkų taip pat prisijungė skulptorius Kazys Venclovas, aktorius, dainų autorius ir atlikėjas Giedrius Arbačiauskas, vėl  galimybių radęs dailininkas Rimas Valeikis, taip pat projekto ištikimasis bičiulis Adas Vasiliauskas.

Mūsų draugai, UAB  Šiuolaikinio odontologijos centro „Dentėja“ stomatologijos specialistai ir jo vadovė Asta Krasauskaitė savo iniciatyva ir nemokamai prižiūri sergančių vaikų dantukus, kuriuos chemoterapinis gydymas paveikia labai negailestingai.

Metų pabaigoje „Gėrio menas“  ligoninės virtuvėje „atidarė“ kepyklėlę. Vaikai džiaugsmingai kepė pyragą bei keksiukus. Dailino juos ir, aišku, ragavo. Juk pyragas taip kvepia namais…

Susidraugavome. Esame laukiami. Pasirodo, tai suteikia didžiulio džiaugsmo. Tad ateityje „Gėrio menas“ žada vis įvairesnių susitikimų. Jau šiemet vaikus aplankė ir toliau žada bendrauti žinoma radijo ir televizijos laidų vedėja, aktorė Bernadeta Lukošiūtė, visų  mažų ir  didelių televizijos žiūrovų vadinama tiesiog teta Beta bei „Keistuolių teatro“ aktorius Vytautas Rašimas. Labai laukiami taip pat ir kiti Lietuvos menininkai ar tiesiog geri ir jaukūs žmonės.

Tad iki naujų susitikimų.